جرج ایستمن و تولد کداک

George Eastman

جرج ایستمن در سنین مختلف

سمت چپ: جرج ایستمن موسس کداک، در سن بیست و پنج سالگی، سمت راست: ایستمن در دهه ۱۹۲۰

انقلاب دوربین‌های عکاسی تا آن جا پیش رفت که یک عکاس مبتدی آمریکایی به نام «جُرج ایستمن» (George Eastman, 1854 – ۱۹۳۲)، به این فکر افتاد تا با تاسیس کارگاهی دوربینی بسازد که پیچیدگی‌های دوربین‌های گذشته را نداشته و برای عموم مردم قابل استفاده باشد.

نتیجه تلاش او در سال ۱۸۸۸ با معرفی دوربین «کداک» به بار نشست. دوربین منحصر به فرد ایستمن به اندازه کافی کوچک بود تا با یک دست حمل شود همچنین دارای شش متر فیلم حساس شده به صورت رول بود که میتوانست با صد عکس جوابگوی نیاز مشتریانش باشد.

جرج ایستمن

چپ: دوربین اولیه ایستمن ساخته شده در ۱۸۸۸ دارای ۵/۱۶ سانتی متر طول و ۵/۹ سانتی‌متر ارتفاع بود. با فیلم ۱۰۰ تایی تغذیه میشد. عکاس با کشیدن شاتر به سمت بالا وکوک کردن آن دوربین را آماده میکرد و با فشردن دکمه شاتر عکس خود را ثبت می‌کرد. این دوربین دارای هیج منظره‌یابی نبود.
راست: ایستمن در سال ۱۸۸۹ بعد از آزمایش‌های فراوان اولین فیلم سلولوئیدی را به بازار ارایه داد.

عکاسان بعد از اتمام فیلم آن را به کارگاه ایستمن تحویل می‌دادند، در آنجا ضمن چاپ عکس‌ها در صورت پرداخت هزینه‌، فیلم جدید درون دوربین جایگذاری میشد. دوربین‌های کداک ایستمن به سرعت محبوب شد، چرا که نیازی به دانستن دانش خاصی برای ثبت تصویر نداشت و تنها کار لازم، فشردن دکمه شاتر بود!

جرج ایستمن - نمونه آگهی کداک

نمونه ای از آگهی های چاپ شده توسط کداک، ۱۸۸۸
پس از به اتمام رسیدن فیلم، دوربین برای چاپ عکس‌ها و پر شدن دوباره به کارخانه کداک باز میگشت. قیمت آن هم ۲۵ دلار معادل سه ماه حقوق یک کارمند معمولی بود.

طولی نکشید که فروش دوربین‌های کداک، ایستمن را به فردی ثروتمند تبدیل کرد. ولی او دست از تحقیقات خود نکشید و در سال ۱۸۸۹ اولین فیلم رول سلولوئیدی را وارد بازار کرد. آن‌ها شعاری را برای شرکت خود برگزیدند که نمایان‌گر محصول منحصر به فردشان بود: «دکمه را فشار دهید، ما بقیه را انجام میدهیم!».

جرج ایستمن

با این که قیمت دوربین های کداک اولیه برای افراد عادی گران بود، اما این محدودیت باعث فراگیری و محبوبیت آن در سرتاسر دنیا نشد. فروش فوق‌العاده دوربین‌های کداک، ایستمن را به یکی از ثروتمند‌ترین افراد کره خاکی تبدیل کرد.

جرج ایستمن

هر عکس چاپ شده کداک، به قطر ۳۵/۶ سانتی متر(دایره) بود. بعد از نصب روی مقوا به صاحبش بازگشت داده میشد. عکاس ناشناس، ۸۹ – ۱۸۸۸.

انقلاب براوونی

در ۱۹۰۱ ، کداک، دوربین انقلابی خود را به نام «براوونی» با قیمت فقط ۱ دلار معرفی کرد.

دوربین براوونی، جرج ایستمن

در ۱۹۰۱ ، کداک، دوربین انقلابی خود را به نام «براوونی» با قیمت فقط ۱ دلار معرفی کرد.

میتوان گفت براونی انقلاب جدیدی در تاریخ عکاسی محسوب میشود. ارزان، کارا و قابل اعتماد، حتی کودکان هم دیگر قادر به گرفتن عکس‌های باکیفیت بودند. نام و کاراکتر براونی از رمان نویسنده کانادایی «پالمر کاکس» (Palmer Cox, 1840-1924) الهام گرفته شده است. ایشان هیچوقت هیچ پولی برای استفاده ایستمن از شخصیت خلق شده‌اش دریافت نکرد!

روی جلدکتاب براوونی، نوشته پالمر کاکس. جرج ایستمن

چپ: روی جلدکتاب براوونی، نوشته پالمر کاکس.
راست: عکاس ناشناس، برآونی در ساحل، ۱۹۰۵

منبع: خلاصه تاریخ عکاسی جهان به روایت تصویر – ترجمه و گردآوری مجتبی پیروی